Napísali o nás

Overený zákazník
5.005.005.005.005.00
Výborná komunikácia snaha vyjsť v ústrety zákazníkovi veľká spokojnosť

2020-04-20

Overený zákazník
5.005.005.005.005.00
Výborný výber,odborný personál

2020-03-6

Overený zákazník
5.005.005.005.005.00
Veľký výber, originál Casio, komunikatívnosť, rýchlosť dodania tovaru.

2020-02-27

Overený zákazník
5.005.005.005.005.00
rychlost dodania kvalitny tovar akciova cena

2020-01-23

Overený zákazník
5.005.005.005.005.00
Velice příjemné

2019-12-5

Typy skiel hodiniek

 

Jedným z navýraznejších prvkov hodiniek je samotné sklíčko.  Má chrániť ciferník a zároveň má umožňovať jeho perfektnú viditeľnosť.  Prirodzene musí mať určitú odolnosť aj na svojom povrchu, škrabance nie sú ideálnym doplnkom.

Sklá hodiniek

Používa sa viacero druhov skiel, rozdiely sú vo vlastnostiach a teda aj ich využití pre rôzne modely hodiniek.

1. Akrylát (plexisklo)  Vyznačuje sa najväčšou odolnosťou pri nárazoch, zároveň je najľahšie poškrabateľné. Využíva sa prioritne pri hodinkách určených na šport,  samozrejme kvôli cene aj v najlacnejších modeloch.   Do tejto triedy skiel patrí ale aj HESALITE, ktorý sa používal v 60 rokoch na hodinkách OMEGA. A to určite lacné hodinky - nie sú...

2. Minerálne sklo. Vlastne sme teraz pri skutočnom skle na báze SiO2.  Pri nárazoch má už menšiu odolnosť, prasknúť môže, ale zároveň je odolnosť voči poškriabaniu omnoho vššia, ako u predošlého typu skla.  V každom prípade aj pri bežnom nosení po pár rokoch na povrchu stopy ostávajú. Ide určite o najrozšírenejší typ skla pri hodinkách. Ak by sme vyjadrili jeho vrdosť v Mohsovej stupnici  je na úrovni 6 - teda živec. Takýto materiál teda poškrabete materiálom prinajmenšom rovnako trvrdým. Pod minerálne sklo patrí aj tvrdené minerálne sklo HARDLEX s povrchom fyzikálne špeciálne upraveným voči poškriabaniu.Táto verzia v stupnici dosahuje už hodnotu  7.   Pod minerálne sklo sa ráta aj SAPPHLEX. Ten  je ale  už kombináciou minerálneho a zafírového skla. Na minerálne sklo je nanesená tenká vrstva zafírového skla.  Samotný povrch má odolnosť predsa len nižšiu ako plnohodnotné zafírové sklo - keďze ide len o tenkú vrstvu a predsa sa može poškodiť. Minerálne sklá sú suveréne najčastejšie používané pri hodinkách do 200-€

3. Zafírové sklo.  Na Mohsovej stupnici je s hodnotou 9 - Korund.   Jednoznačne sú najodolnejšie voči poškriabaniu ,  zároveň ide o najkrehkejšie dnes používané sklo. (pád hodiniek sa nemusí zaobísť bez následkov)  Technicky je to AL2O3, umelo vytvorený korund pri vysokých teplotách.  Kým ten prírodný je farebný - do modra, syntetický je priehľadný.  Ide o absolútne najžiadanejšie sklo pri hodinkách. 

4. Ako už skôr historickú zaujímavosť spomenieme krištáľové sklo z prírodného krištáľu. (číry kremeň).  Šlo samozrejme o drahý ale aj krehký materál.  ak by som ale hľadal hodinky s hodnotou pridanou rokmi - bola by to možno aj jedna z podmienok.

5. Gorilla Glass - uvidíme či nájde aj reálne uplatnenie pri hodinkách, V klasickom kremičitanovom skle sú  nahradené  ióny sodíka  draslíkom. Odolnosť voči poškriabaniu je  vyššia, ako pri minerálnom skle, napriek tomu nedosahuje parametre zafíru. Výhodou je väčšia čírosť, čo ale oceňujú skôr výrobcovia elektroniky, ktorý za tento typ skla kryjú displej a potrebujú čo najväčšiu svetelnú priepustnosť.